Káva se do Vietnamu dostala až v roce 1857, což je ve srovnání s ostatními zeměmi například v Africe podstatně později. Přesto již začátkem 20. století představovala hlavní exportní surovinu a v současnosti Vietnam vévodí žebříčku exportérů robusty a po Brazílii je největším producentem zelených kávových zrn. Až to vypadá, že je káva Vietnamu tak trochu zaslíbená, že? A už jen kvůli tomu bychom si v našem dnešním článku měli říct pár důležitých faktů.
Zprvu to s kávou ve Vietnamu nevypadalo vůbec dobře
Když kávu ve Vietnamu francouzští kolonizátoři v roce 1857 poprvé představili, nevyvolala kdejaký rozruch. Ba právě naopak - po první sklizni to dokonce vypadalo, že Vietnam nemá ani zdaleka dostačující podmínky a mnohem výhodnější bude pěstovat rýži. To se ale změnilo s vytvořením farem ve vyšších nadmořských výškách, zejména pak v regionu Dak Lak. Poté káva sice zaznamenávala mnohem vyšší výnosy, ale přesto to neměla jednoduché. Přišla totiž Vietnamská válka, která samozřejmě radikálně změnila charakter krajiny. A aby toho nebylo málo, po válce přišlo znárodnění farem, jejichž výnosnost poté opět klesla na minimum. O novodobé historii kávy ve Vietnamu tak můžeme hovořit až od roku 1986, kdy přišla celá řada reforem povzbuzujících kávový průmysl. Pak již stačilo jen pár let a Vietnam se vypracoval až tam, kde je dnes - tedy na největšího producenta robusty a druhého největšího producenta kávových zrn na světě.
Robusta, nebo arabika?
Jak jste asi již stihli pochopit, majoritní většina pěstitelů (některé zdroje uvádí až 75%) preferuje robustu, která je o něco jednodušší na pěstování, je rezistentní vůči celé řadě chorob a v neposlední řadě mají její stromy také vyšší výnosnost. Každopádně chuť robusty z Vietnamu je poměrně hořká a zemitá, což většině lidem příliš nevyhovuje a Vietnam se pomalu, ale jistě začíná zaměřovat spíše na cestu kvality, než na co nejvyšší produkci kávových zrn. Celá řada pěstitelů tak má ve svých repertoárech také jemnou a výbornou arabiku.
Proč nevyzkoušet vietnamskou kávu?
Vietnamská káva je sama o sobě zkrátka famózní. Má velmi vyvážené tělo, jemně sladkou chuť s velmi zřetelnými tóny vanilky a květin a lehce nasládlý závěr, pro který si tuto kávu oblíbily zejména ženy. Pokud byste ale chtěli kávě dodat trochu autenticity a vychutnat si ji jako ve Vietnamu, přidejte kondenzované mléko - nezbytnou surovinu pro výrobu tzv. Vietnamské kávy.
Postup je jednoduchý a zvládne to každý:
Na dno šálku nalijte porci kondenzovaného mléka. Připravte si filtrovanou kávu tak, jak ji máte rádi - vietnamské servírování zahrnuje přípravu kávy za pomoci phin filtru, ale můžete použít klasický dripper, Aeropress nebo jakoukoliv formu přípravy, kterou uznáte za vhodné.
Kávu s mlékem promíchejte a vychutnejte si nezapomenutelný chuťový zážitek. Příprava kávy je opravdu jednoduchá a zvládne ji každý.
Jakou doporučujeme vybrat?
Přestože vietnamská robusta představuje poměrně zajímavý chuťový zážitek, zdaleka nevyhovuje každému, a proto jsme se rozhodli vsadit na jistotu. V našem eshopu tedy najdete vietnamskou arabiku značky Latino Café, kterou pro vás pražíme až co nejkratší dobu před odesláním, aby si káva zachovala všechny své chuťové a aromatické vlastnosti.