Informací o kávě koluje na internetu spoustu. My jsme si pro vás ale připravili zajímavosti, které jste o kávě možná ještě nikdy neslyšeli. Víte, kolik stojí kilogram nejdražší kávy na světě? A dokážete si tipnout, kolik šálku kávy se ročně vypije v Česku? Pokud se chcete dozvědět odpovědi nejen na tyto zajímavé otázky, přečtěte si náš článek.
V průměru spotřebuje občan České republiky přes 3 kg kávy ročně
Česko si v průzkumu ukazujícím spotřebu kávy v jednotlivých zemích světa nevede nejhůř. Roční spotřeba kávy na jednoho obyvatele se pohybuje okolo 3,26 kg kávy, díky čemuž jsme obsadili z celkových 88 dotazovaných zemí 35 pozici. I když jsme v první polovině, je co zlepšovat. Protože všechny naše sousední státy, kromě Polska, které je nám hned v patách, se v průzkumu umístily mnohem lépe. Jak je na tom s pitím kávy zbytek světa? Přečtěte si náš článek, ve kterém vám to prozradíme.
Češi vypijí přes 5,8 miliardy šálků kávy za rok
Obyvatelé Česka sice nejsou v pití kávy zdatní tolik co obyvatelé severských zemí, ale vypití 5,8 miliard šálků kávy za rok není špatný výkon. Průměrně vypije každý občan 3-4 šálky kávy denně, což může být pro někoho, kdo si místo kávy dává raději čaj, nepředstavitelné. Patříte spíše k těm, kteří kávu téměř nepijí, nebo k těm, kteří zachraňují dobré umístění naší země v žebříčku největší spotřeby kávy?
Na celém světě se denně vypije přes 2,3 miliardy šálků kávy
Podle odhadů se na celém světě vypije přes 2,3 miliardy šálků kávy. Dovedete si takové množství představit? Nejvíce kávy vypijí v Lucembursku, Finsku, Norsku a Dánsku.
Americano začali pít vojáci za druhé světové války
Traduje se, že svůj název nedostalo americano náhodou. Jeho pojmenování vzniklo už v období druhé světové války, kdy americkým vojákům nechutnalo silné a malé espresso, a tak si je začali přelévat do větších šálků, které doplňovali až po okraj horkou vodou.
Britové vytvořili vůz, který jezdí na kávová zrna
Protože jsou kávová zrna hořlavá, podařilo se Britům vyvinout roku 2011 vůz, který je jimi poháněný. Dokonce se jim podařilo překonat světový rekord o nejrychlejší automobil na ekologické palivo. Kdo ví, třeba jednou budeme na kávové palivo jezdit i my.
Káva procházející trávicím traktem cibetek už není tou nejdražší
Kopi Luwak, jak se také říká cibetkové kávě, je jednou z nejdražších a nejvzácnějších káv na světě. Prochází trávicím traktem cibetky, kterou můžete znát také pod názvem ovíječ skvrnitý. Tato šelma podobná naší lasičce pojídá plody kávovníku, ale protože umí strávit pouze jejich dužinu, kávová zrna vyloučí spolu s výkaly. Pokud byste chtěli cibetkovou kávu ochutnat, najdete ji na našem e-shopu.
Nejdražší kávou na světě je káva ze sloního trusu
Dříve byla nejdražší kávou Kopi Luwak. Za poslední roky ji ale předběhla kávová směs Black Ivory Coffee, a to káva, k jejíž výrobě se používá sloní trus. Chovatel slonů v Thajsku krmí svých zatím asi 30 slonů směsí banánů, rýžovými otrubami a kávovými třešněmi. Kávová zrna vyloučena slony se poté ze sloního trusu ručně vybírají, a protože je kávy velmi málo, není divu, že je tak drahá. V přepočtu na 1 kg byste ji pořídili za téměř 50 tisíc korun a šálek takové kávy by vám připravili zatím pouze v luxusních hotelích v Asii.
Na našem e-shopu sloní kávu sice nenajdete, ale zato vám nabízíme kávu ze všech koutů světa, abyste měli z čeho vybírat. Co byste řekli třeba na kvalitní kávu z Jemenu, Austrálie nebo třeba Malawi?
Pokud vás náš článek bavil, nezapomeňte si přečíst také jeho první část, ve které se dozvíte spoustu dalších zajímavostí o kávě, které vás překvapí.