Když přijdete do supermarketu a vidíte před sebou spoustu ovoce a zeleniny, asi vás napadne, že tyto plodiny musel někdo sklidit. Stejně tak je tomu ovšem i u kávy, kde si to mnoho lidí vůbec neuvědomuje. Bez znalých sběračů pracujících na kávových plantážích by přitom vůbec nemohl vzniknout váš ranní šálek kávy. Je proto určitě na místě se v rámci tohoto článku podívat na to, jak takoví lidé žijí a jaké mají možnosti.
Jaká je práce sběrače?
Pokud bychom se podívali několik dekád do minulosti, zjistili bychom, že práce na plantážích byla výhradně pro otroky. Dnes jsou zaměstnanci samozřejmě mnohem méně vykořisťováni, ale jejich práce čelí přesto řadě výzev. Mnohdy se jedná o lidi, kteří nesbírají pouze kávová zrna, ale i další plodiny – a placeni jsou často podle množství nebo váhy nasbíraných plodin. A až sklizeň v jedné zemi skončí, musí často migrovat do jiné, aby si zvládli vydělat nějaké peníze. Práce to je přitom velmi náročná a poznat ideálně zralé kávové třešně vyžaduje pořádnou dávku zkušeností. Právě sběrač je přitom prvním kontrolorem kvality výsledné kávy a může tak do značné míry ovlivnit výslednou chuť vaší kávy tím, že nesbírá nevyhovující kávové třešně.
Jakým výzvám čelí?
Současně se hodí podotknout, že sběrači čelí mnoha různým komplikacím. Zarážející jsou například výsledky (někdy kritizované) studie Danwatch, která zjistila, že velké množství sběračů mnohdy nemá vůbec smlouvu, čímž si zajišťují o něco větší mzdy. Na druhou stranu v případě onemocnění nemají od státu žádný nárok na nějaké kompenzace. V Hondurasu pro změnu podle dostupných údajů se mzda těchto lidí pohybuje jen pár dolarů nad hranicí minimální mzdy. Jedná se přitom o velmi náročnou práci, která je mnohdy na intenzivním slunci, které zvyšuje vyčerpání a dlouhodobě také potenciálně zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže a dalších onemocnění. Nehledě na to, že když už na plantážích seženou ubytování, mnohdy nemají přístup k pitné vodě a při práci se někteří dostanou i do kontaktu s potenciálně škodlivými pesticidy.
Má tato situace řešení?
Samozřejmě, že by bylo v rámci hledání viníka ideální ukázat na jeden článek v rámci celého dodavatelské řetězce, ovšem skutečnost takhle jednoduchá není. Zaměstnavatelé sběračů mnohdy sami po obdržení peněz za sklizeň nemají ani dostatek financí na údržbu a péči o plantáže, takže je jasné, že si nemohou dovolit ani zaměstnancům přidávat. Než se káva navíc dostane od sběračů do vašeho kávovaru, musí projít mnoha dalšími body, přičemž mnohdy se jedná o tzv. komoditní kávu, které jsme se více věnovali i v jednom z našich předchozích článků. Jedno z možných řešení je tak na nás jakožto na spotřebitelích. Můžeme si totiž vybírat direct trade nebo fair trade kávu, která na férové podmínky opravdu dbá. My si za ni sice budeme muset připlatit, ale naše peníze skončí v dobrých rukou.
Dopřejte si skvělou kávu
A když už je řeč o dobré kávě, musíme zmínit naše stránky, kde v sekci čerstvá káva z celého světa najdete desítky různých arabik s diametrálně odlišnými chuťovými profily. Díky tomu, že kávu vozíme v originálních jutových pytlích mnohdy přímo z konkrétních plantáží, můžete mít jistotu prvotřídní kvality. Pražíme ji až u nás v naší holešovické pražírně, díky čemuž můžeme ručit za její čerstvost. Tak co, ochutnáte ten rozdíl?