Čerstvá káva z celého světa
Cibetková káva, běžně se vyskytující v Indonésii s názvem Kopi Luwak, je jednou z nejvíce ceněných a vyhledávaných káv. A aby...
Cibetková káva, běžně se vyskytující v Indonésii s názvem Kopi Luwak, je jednou z nejvíce ceněných a vyhledávaných káv. A aby...
Káva arabica se vyrábí z plodů kávovníku arabského (Coffea arabica). Z hlediska produkce kávy je tento kávovník nejvýznamnějším druhem - arabica představuje 70 % světové sklizně. Oproti robustě je obsah kofeinu v kávě arabica asi o polovinu nižší, ale zato nabízí rozmanitější chuťový profil.
Kávovník arabský je stálezelený keř nebo stromek dosahující výšky 5 až 6 metrů, s oválnými, tmavě zelenými listy, bílými květy a vejcovitými plody, které trochu připomínají naše třešně. Plody obsahují zpravidla dvě zploštělá semena - budoucí zrnka kávy. Nezralé plody jsou zelené, zráním postupně mění barvu, a to až na červenofialovou. Právě stupeň zralosti je pro chuť kávy nesmírně důležitý. Keře kávovníku rodí první plody tři až čtyři roky po výsadbě, sklízet je pak lze v závislosti na podmínkách růstu a poskytované péči 20 až 30 let. Pak musí být kávovníky nahrazeny novými. Kávovník potřebuje ke svému růstu slunce a déšť. Nejlépe prospívá v oblastech, kde se teploty celý rok pohybují v rozmezí od 15 do 24°C. Pokud rtuť teploměru klesne pod bod mrazu, kávovník hyne. Ze dvou nejběžněji pěstovaných odrůd kávovníku arabského - Typica a Bourbon - se vyvinulo mnoho dalších, např. Caturra (pěstovaná v Brazílii a Kolumbii), Mundo Novo (Brazílie), Tico (velmi rozšířená ve Střední Americe), San Ramon (zakrslá odrůda) či proslulá jamajská Blue Mountain.
Naše nabídka zahrnuje kvalitní druhy kávy arabica z celého světa. Na Váš stůl ji dodáme čerstvě upraženou - sami ji v Praze pražíme, a to nedlouho po její sklizni na plantáži - a budete-li si přát, pak i čerstvě namletou.